PERNIGOTTI 1860

Hikayemiz 1860 yılında Stefano Pernigotti’nin Novi Ligure'de kısa bir sürede meşhur olacak bir bakkal dükkanı açmasıyla başlar. O küçük bakkal dükkanıyla başlayan çikolata üretimi kısa bir sürede çok başarılı olur. Bunun üzerine Stefano, 1868 yılında şehrin simgesi haline gelecek bir fabrika inşa ederek Pernigotti & Son şirketini kurar.

Ürünlerindeki mükemmel kalite ve uzman işçilik sayesinde 1882 yılında KRALİYET ARMASI ile ödüllendirilir.

1900'lerin başında şirket, modern makinaları ve sayıları gittikçe artan kıymetli tarifleri ile pazardaki en önemli oyunculardan birisi haline gelir.

1914 yılında 1. Dünya Savaşı'nın başlaması ile şekerin çikolatalarda kullanımı yasaklanır. Paolo Pernigotti, muhteşem bir önsezi ile nuga tarifindeki şekerin yerine konsantre bal kullanarak muhteşem bir tat ve dokuya sahip eşsiz bir ürün elde eder.

1927 Pernigotti için tam bir değişim yılı olur. Piedmont'un kendine özgü çikolata geleneğine ait ikonik İtalyan çikolatası GIANDUIOTTO üretilmeye başlanır.

1936 yılında Pernigotti, dondurma (gelato) bileşenlerinin de üretimine başlar ve bu pazar segmenti şirket için gittikçe daha önemli bir hal alır. Zamanla fark yaratan kalitesiyle rakiplerini geride bırakan Pernigotti, yurtdışında genişleyerek büyümeye devam eder.

70’lerden itibaren farklı tat ve şekillerde zengin bir ürün yelpazesine sahip olan şirket, Gianduiotti ve Cremini segmentlerinde lider haline gelir.

Gianduia segmentinde öncü olan ve 150. yaşını devirmiş olan şirket, çikolata aşkıyla ürün çeşitlerini geliştimeye ve marka kimliğini güçlendirmeye devam eder.